Przyjęło się, że trening oporowy, czy jak kto woli, siłowy, zwykle kojarzony jest z „ćwiczeniami dla facetów”. Tymczasem prawda jest taka, że nie tylko panowie, ale także i panie powinny zaangażować się w trening siłowy, gdyż oferuje on multum korzyści. Poniżej przedstawiamy zalety płynące z uczęszczania na treningi siłowe przez kobiety.

 

Oto 14 powodów, dla których każdy, a w szczególności kobiety powinny trenować w Fitness Clubie:

1. LEPSZE SPALANIE KALORII

Mięśnie, to najbardziej wydajne „maszyny” do spalania kalorii. Ćwiczenia w Fitness Clubie nie tylko budują masę mięśniową i siłę, ale także kształtują wytrzymałość. Jeśli więc zależy Ci, aby treningi kardio były bardziej skutecznie, zbuduj masę mięśniową! Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie mięśnie potęgują proces spalania tkanki tłuszczowej.

2. POPRAWA METABOLIZMU W SPOCZYNKU

Jak się okazuje, mięśnie skutecznie spalają kalorie nie tylko podczas pracy, ale także w czasie spoczynku. Trening siłowy może znacznie poprawić Twój metabolizm również wtedy, gdy nic nie robisz. Zatem im więcej masz masy mięśniowej, tym więcej spalisz kalorii, nie tylko podczas zwykłych, codziennych zajęć.

3. WZMOCNIENIE KOŚCI

Powszechnie wiadomo, że aby wzmocnić kości nasza dieta musi być bogata w wapń i witaminę D. Możesz jednak zrobić coś więcej dla swojego zdrowia i zwiększyć wytrzymałość kości poprzez trening siłowy. Podnoszenie ciężarów jest zalecane nawet ludziom w podeszłym wieku. Z badań wynika, że trening siłowy zwiększa gęstość mineralną kości nawet o 13% w ciągu zaledwie pół roku, hamując tym samym rozwój osteoporozy i innych chorób kości.

4. ZMNIEJSZENIE URAZÓW

Podnoszenie ciężarów kształtuje wytrzymałość siłową mięśni. A im silniejsze mięśnie, tym lepsza ochrona stawów oraz mniejsze ryzyko urazów zarówno podczas ćwiczeń, jak i w czasie codziennych zajęć. Podnosząc ciężary, możesz więc znacznie zmniejszyć między innymi ryzyko urazów kolan.

5. ZMNIEJSZA RYZYKO CUKRZYCY

Trening siłowy wymaga energii, która pobierana jest z cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dzięki czemu podczas ćwiczeń znacznie spada poziom glukozy we krwi (nawet o 23%). Zatem regularne ćwiczenia w Fitness Clubie pozwolą znacznie zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

6. POPRAWIA WYDAJNOŚĆ

Możesz biegać szybciej, czy skakać wyżej. W zależności od potrzeb, możesz modyfikować trening w taki sposób, aby skurcz mięśni był powolny i trwały, albo szybki i silny.

7. LEPSZY NASTRÓJ

Podczas ćwiczeń  zwiększa się poziom endorfin, co jednoznacznie wiąże się z poprawą nastroju. Ponadto kobiety uczęszczające do Fitness Clubu czują się bardziej pewne siebie i znacznie bardziej atrakcyjne, co także ma niebagatelny wpływ na dobre samopoczucie.

8. ZMNIEJSZA RYZYKO ZAPALENIA STAWÓW I ŁAGODZI STANY ZAPALNE

Badania dowodzą, że ćwiczenia zmniejszają skutki zapalenia stawów, szczególnie w grzbiecie, aż o 80%! Aktywność fizyczna łagodzi stany zapalne, zmniejszając tym samym ból oraz znacznie redukując ryzyko uszkodzenia stawów wywołane zapaleniem.

9. POPRAWIA ELASTYCZNOŚĆ MIĘŚNI

Uczęszczanie do Fitness Clubu korzystnie wpływa na elastyczność mięśni i ścięgien. Według naukowców, którzy przeprowadzili szereg badań wynika, że aktywność fizyczna poprawia elastyczność oraz statyczne rozciąganie. 

10.  TRENING JEST ZDROWY DLA SERCA

Ćwiczenia skutecznie obniżają ciśnienie krwi, według naukowców nawet o 20%! 

11. POPRAWIA WADY POSTAWY

Wyprostowane plecy i podniesione piersi. Bez wątpienia trening w Fitness Clubie, może zatem pomóc w osiągnięciu prostej postawy, a tym samym poprawić ewentualne wady.

12. ZWIĘKSZENIE ENERGII 

Według Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), osoby, które aktywnie spędzają czas odczuwają znacznie zwiększoną energię w ciągu dnia. Już minimalne ćwiczenia poprawiają poziom energii i pozwalają stać się bardziej spostrzegawczą.

13. ZMNIEJSZENIE GORĄCA

Trening siłowy zmniejsza częściowo skutki menopauzy. 

14. NIE BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ MASYWNIE PO ĆWICZENIACH SIŁOWYCH

Wiele kobiet obawia się ćwiczeń z obciążeniem, bo myśli że wyrobi sobie mięśnie jak u mężczyzny. Nie jest to możliwe, a różnica tkwi w testosteronie. Kobieta nie da rady podnieść tyle co mężczyzna, dlatego też trening siłowy dopasowuje się do płci. W nagrodę zyskasz idealnie wyrzeźbione ciało bez nadmiernie rozbudowanych mięśni.